Czy zarządzania projektami można się nauczyć? [WYWIAD]

Jak wygląda ścieżka kariery Project Managera i czy każdy może nim zostać? O tym i innych arkanach zarządzania projektami rozmawiam z Martyną Czarnobaj-Borowską z  O4 Coworking

Poniższa rozmowa to element cyklu „Ludzie pracy”, w którym pytam przedstawicieli różnych zawodów o to, jak wygląda ich praca, jakie umiejętności są niezbędne, by ją wykonywać i na co nastawić swoją karierę, by skutecznie konkurować w danej profesji.

***

Martyna Czarnobaj-Borowska

Martyna Czarnobaj-Borowska, fot. Archiwum prywatne rozmówcy

Hej Martyna, powiedz czym się zajmujesz na co dzień?

Cześć, od ponad roku pracuję w O4 Coworking na stanowisku Project Managera. Krótko mówiąc: wprowadzam pomysły w życie – uruchamiam i zamykam różne projekty.

Możesz w kilku zdaniach wyjaśnić na czym polega praca Project Managera?

Project Manager to inaczej kierownik projektu. Osoba, który dba o wszystkie, najmniejsze szczegóły. Często zdarza się tak, że w głowach zespołu rodzi się świetny pomysł na event czy projekt, który koniec końców nie wchodzi w życie, bo najzwyczajniej brakuje osoby, która będzie trzymać całość w garści. Project Manager wprawia koła w ruch i sprawdza czy wszystko zmierza we właściwym kierunku.

Dobry Project Manager to osoba, która nakręca wszystkich dookoła. Uczestniczy w każdym etapie projektu, sprawdzając, w którym miejscu zespół się znajduje i czy wyznaczone terminy nie są przekraczane. Dba o to, by projekt był jakościowy i został zrealizowany w określonym czasie i miejscu. Powoduje, że, jak ja to mówię, temat „nie umiera”.

Czyli trzeba być “ogarniaczem” wszystkiego…

Ładnie powiedziane – ogarniacz 🙂 Na pewno trzeba mieć plan działania i posiadać umiejętność przekonania zespołu do słuszności realizowanego projektu.  Project Manager powinien wiedzieć jak współpracować z ludźmi, mieć wiedzę na temat kompetencji poszczególnych osób w zespole. Bo najgorsze, co można zrobić, to źle dopasować zadanie do kompetencji pracowników.

Jasne, ludzie, z którymi pracujesz są chyba podstawą sukcesu. A jak Ty to sobie sama układasz? Jak wygląda Twój standardowy dzień pracy?

Dzień zaczynam od kawy – muszę mieć przecież mnóstwo energii, żeby ogarniać wszystkie projekty 😉
A potem praca – dynamiczna, ciekawa. Każdy dzień niesie nowe zadania do zrealizowania – czasem cały dzień spędzam przy komputerze, realizując zadania, a czasami biegam na spotkania, wydarzenia, konferencje, by nawiązać relacje, zdobyć wiedzę i zainspirować się.

Oczywiście – co najważniejsze – mam wyznaczony cel i wiem po co to wszystko robię. Dla mnie to klucz do sukcesu i pełnego zaangażowania. Niezwykle cenne jest to, aby zobaczyć w projekcie dodatkowe wartości i korzyści. To nie ma być sztuka dla sztuki, bo efekty wówczas są mizerne i my też nic na tym nie zyskujemy.

W tej chwili, z tego co kojarzę, pracujesz nad czymś naprawdę wyjątkowym.

Tak. Organizujemy drugą edycję konferencji o coworkingu. Temat niezwykle mi się podoba – to przełomowe wydarzenie na mapie naszego kraju! To jedyna konferencja na ten temat. Na całym świecie ruch coworkingowy jest mocno rozwinięty, coworkerzy dzielą się wiedzą i współpracują ze sobą. Istnieją ogromne konferencje coworkingowe – Coworking Europe, na której byliśmy w Dublinie, Coworking Asia, gdzie byliśmy na początku roku czy GCUC USA. A w Polsce nic!

I tak powstał pomysł na Coworking Now – pierwsza edycja za nami, w marcu 2018 organizujemy to wydarzenie po raz drugi. Sprowadzamy do Gdańska prelegentów z całego świata, ale nie zabraknie też polskich specjalistów (np. Piotra Buckiego czy Natalii Hatalskiej). Podczas konferencji planujemy całą masę warsztatów ze specjalistami, by dowiedzieć się jakie błędy popełniamy, nad czym warto popracować i na czym się kupić tworząc społeczność coworkingową. Cudownie jest być częścią tak przełomowego wydarzenia!

Brzmi nieźle! Wracając do pytań bardziej osobistych. Wspomniałaś, że Project Managerem nie zostałaś od razu. Twoja kariera nie przebiegała jasno w tym kierunku. Czy teraz, gdy zajmujesz to stanowisko, uważasz, że do tego zawodu potrzebne są studia kierunkowe czy absolutnie nie?

Wszystko zależy od człowieka – nie ma jednego dobrego rozwiązania. Dla niektórych dobre będą studia podyplomowe, dla innych kursy, które kończą się certyfikatami. Jeżeli chcesz pracować jako Project Manager – zacznij przede wszystkim od siebie i zadaj sobie pytania: jakie projekty chcesz prowadzić albo dlaczego interesuje cię prowadzenie projektów?

A odpowiadając na Twoje pytanie – nie zawsze są potrzebne studia kierunkowe, ale same chęci też nie wystarczą – musisz chcieć się rozwijać, uczyć nowych rzeczy.

W takim razie: to pasja czy powołanie? 🙂

Czasami jako Project Manager, planując i realizując zadania zastanawiam się: czy to co robię sprawia mi radość i daje satysfakcję? I odpowiedź jest twierdząca. Jestem zadowolona z mojej pracy – to zadowolenie wynika nie tylko ze stanowiska pracy, ale również z miejsca w którym pracuję. Realizuję projekty, w które wierzę i dzięki którym wspieram innych. Spotykam po drodze niesamowitych ludzi. Mogę powiedzieć, że już znalazłam swoja ścieżkę kariery.

Wyglądasz na usatysfakcjonowaną z tego, co Ci się udało osiągnąć. Gdy patrzysz wstecz, wszystko potoczyło się tak jak tego oczekiwałaś?

Jestem typem człowieka, który nie ogląda się za siebie. Uważam, że wszystko co się wydarzyło było potrzebne i wiele mnie nauczyło. Dzięki temu, że pracowałam jako specjalista ds. marketingu, wiem jak ważna jest promocja projektów. Organizowałam też eventy – kolejny ważny element przy projektach, nad którymi teraz mam pieczę.

Na każdym etapie kariery zdobywałam wiedzę, nawiązałam relacje i popełniałam błędy, które nauczyły mnie najwięcej.

Wspomniałaś o tym, że patrzysz do przodu i chcesz się dalej rozwijać. Gdzie się widzisz za kilka lat?

Obecnie realizuję ciekawe projekty i chyba na tym na razie chciałabym się skupić. Oprócz wspomnianej wcześniej konferencji, prowadzę także projekt Akcelerator Kariery, który pomaga studentom i absolwentom odnaleźć się na rynku pracy, znaleźć pracę idealną, bądź też rozwinąć swój biznes.

Poza tym mamy inne inicjatywy jak: O4 Students i Bliżej Biznesu, które ułatwiają młodym ludziom oswajać się z tematyką biznesu. To mnie kręci, bo ja czegoś takiego nie miałam na starcie.

A gdybyś miała coś doradzić komuś, kto właśnie teraz jest na tym starcie?

Najpierw odpowiedz sobie na pytania: Kim jestem? Jakie są moje mocne strony? Co mnie kręci? I jakie środowisko pracy mi odpowiada?

I wtedy zacznij szukać pracy, którą będziesz lubić, która będzie Twoją pasją. Bo znacznie lepiej pracuje się z ludźmi, którzy czują temat.

Bądź wytrwały, pracowity, zdobywaj wiedzę i nie poddawaj się! Jeśli chcesz być Project Managerem, bądź pokorny, bo na tym stanowisku to bardzo pomaga. Ale nie oczekuj od razu wszystkiego. Pokaż się, zrób coś fajnego, żeby Cię dostrzeżono. Reszta przyjdzie w swoim czasie.

Dzięki za rozmowę.

Źródło zdjęcia w okładce artykułu: http://pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *